Igazgatói köszöntő

Tisztelt Látogató!

Szeretettel köszöntöm intézményünk honlapján.

Polgárdi Fejér megyében, Budapesttől 80 km-re, Székesfehérvártól pedig 15 km-re délnyugatra, a Mezőföld termékeny síkvidékén terül el. Népessége közel 7000 fő.

A település egyetlen iskolája, a Polgárdi Széchenyi István Általános Iskola jelenleg két épületben működik Polgárdiban. Diákjaink között nem csak helyi lakosok vannak, az iskola beiskolázási területe alapvetően Polgárdi, Polgárdi-Ipartelep, Kiscséripuszta, Füle és Jenő. 2023. szeptember 1-től iskolánk telephelyeként működik tovább az általános iskola Jenőben, így a beiskolázási körzetünk bővül. Jenőben alsó tagozat működik, két összevont osztállyal.

Már évszázadokkal ezelőtt is működött iskola Polgárdi városában. Az első feljegyzések szerint a református eklézsia már 1610-ben alapított itt oktatási intézményt. A katolikus egyház által szervezett iskola pedig 1861-ben nyitotta meg kapuit. A hatosztályos iskolát 1887-ben vezették be, ugyanakkor, amikor megszüntették a koedukált képzést.

Néhány évtizeddel később az 1930-as években mind a református, mind a katolikus egyház új épületeket építtetett. A katolikus a köznyelvben a „Zárda” elnevezést kapta, mivel itt apácák tanították a leányokat, ezt az építményt használták alsós évfolyamaink 2022-ig. A református épület pedig a fő épületünk.

A nyolcosztályos oktatást 1942-ben vezették be. Az egyházi oktatási intézményeket ekkor vette birtokba az állam. A 60-as években a körzetek kialakításának köszönhetően az iskola lélekszáma jelentősen megnövekedett, így a 70-es és 80-as években megtörtént a szükséges bővítés is. Tágas sportcsarnok épült 1986-87-ben és hozzá kapcsolódóan egy új épületet is kapott az iskola. Majd 2022-ben az EFOP fejlesztési programok megvalósítása érdekében létrejött projektek keretén belül az EFOP-4.1.2.-17 „Iskola 2020” pályázatnak köszönhetően készült el az újabb kétszintes épületszárnya az iskolának, illetve a tornacsarnok is felújításra került. A főépületünk elé rekortán borítású, többfunkciós sportpálya is épült néhány évvel ezelőtt, így a sportrendezvényeknek ez a pálya, illetve a fentebb említett tornacsarnok szolgál helyszínéül. Saját iskolai könyvtárral rendelkezünk, jól felszerelt számítástechnikai szaktantermünk van interneteléréssel és a tantermeink szinte mindegyikében digitális tábla található.

Iskolánk profilja folyamatosan változott az idő során. Az általános iskolai oktatás-nevelés mellett, a közösségi osztályokba nem integrálható, sajátos nevelési igényű gyermekeknek külön tagozatot működtettünk; illetve alapfokú művészeti iskolát is fenntartottunk és felelevenítve az 1963-73 közti sikereket néhány évre újraindítottuk gimnáziumi osztályainkat esti tagozaton.

Jelenleg, 2024-ben az intézményben általános iskolai oktatás-nevelés zajlik; zeneiskolai képzést a Székesfehérvári Hermann László Alapfokú Művészeti Iskola kihelyezett tagozata biztosít. Az intézmény Örökös Ökoiskola és Örökös Boldog Iskola évek óta, 2019-től pedig a Komplex Alapprogram is bevezetésre került. 2024 februárjában iskolánk könyvtára bekapcsolódott az Állatbarát Könyvtár Programba és csatlakoztunk az Állatbarát Olvasó Kihíváshoz is.  Iskolánk 2024. június 3–án szerzett Állatbarát Általános Iskola címet. Részt veszünk az Iskolakert programban is.

Pedagógiai munkánk alapvető feladata, hogy a gyermeki nyitottságra, fogékonyságra, érdeklődésre és aktivitásra építve a személyiségfejlődés szempontjából kiemelten fontos értékeket tanulóink elsajátítsák, ezek képviselete váljon bennük meggyőződéssé és határozza meg viselkedésüket, magatartásukat. Célja továbbá, hogy a családdal együttműködve cselekvő elkötelezettségre neveljen az igazság és az igazságosság, a jó és a szép iránt, fejlessze a harmonikus személyiség kibontakoztatásához szükséges szellemi, érzelmi, erkölcsi, társas és testi képességeket.

Terveink megvalósításához széles körű társadalmi összefogásra építünk, melyben az iskola valamennyi szereplőjének – diákok, pedagógusok és munkatársak, szülők, fenntartó, civil szervezetek – szerepet kell vállalnia, hiszen enélkül ma iskolát működtetni, fenntartani, fejleszteni aligha lehetséges. Ezért is törekszünk munkánk során mind a szülői, mind pedig a civil szervezetekkel, helyi önkormányzatokkal, illetve iskolánk fenntartójával minél szélesebb körű együttműködés kialakítására.

Bakosné Héja Anett

igazgató