Beszámoló 2015/16

Beszámoló a Polgárdi Széchenyi István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola ökoiskolai tevékenységeiről a 2015/2016. tanévben

2015 szeptemberében tartotta első ülését a frissen megalakult ökoiskolai munkacsoport. Tevékenységeinket addig is a környezetvédelem és a fenntarthatóság iránti elköteleződés jellemezte, azonban a munkacsoport megalakulásával igyekeztünk rendezett formába önteni tevékenységeinket. Az első megbeszélésen átvettük a közalkalmazotti közösség által már elfogadott munkatervet és kitűztük a feladatokat.

Elsőként tisztaságpolcokat alakítottunk ki, noha az alsó évfolyam osztályainak némelyikében már jól működött ez a rendszer, most kiterjesztettük ezt az intézmény minden osztályára. Az iskolai könyvtárban létrehoztuk a Zöld sarkot, hogy a diákoknak könnyebben elérhetővé tegyük a környezetvédelemmel és egészségfejlesztéssel kapcsolatos kiadványokat. Épületeinkben tisztasági és energia őrjáratot alakítottunk ki és zöldítő napot szerveztünk, amelynek keretében minden osztály rendbe tette a saját osztályát, gondoskodtak a díszítésről és az osztálytermekben található növényekről.

Szeptember 14-én a szülőket invitáltuk jövőbeni célkitűzéseink megvitatására. A Szülői Munkaközösség feltétel nélkül a program mellé állt, és ígéretet kaptunk arra, hogy amiben tudnak, segítenek a céljaink elérésében.

Ökoiskolai programunk jelentős mérföldköve a zánkai Erzsébet tábor. Immáron harmadik alkalommal utaztak Erzsébet táborba iskolánk tanulói a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány jóvoltából. Simon Tünde tanárnő sikeres pályázatainak köszönhetően már több mint 100 tanulónk tölthetett élményekkel teli napokat a magyar tenger mellett. A programok között volt kalandpark, 16 km-es gyalogtúra, térképes helyismereti verseny, sárkányhajózás és strandolás is. A gyerekek a három nap alatt nemcsak fizikális kihívásoknak feleltek meg, hanem sokat tanultak a környék föld- és vízrajzáról és a nevezetességeiről is.

 

Szabó Valéria kolléganőnk vezetésével az iskola diákönkormányzata Egészségnapot szervezett szeptember 25-én. Többek között közös torna, akadályverseny, feladatok a fenntarthatósággal kapcsolatban, sport, papírgyűjtés, virágültetés, illetve gyümölcs- és zöldségkóstolás várta a gyerekeket ezen a napon. Az újonnan elkészült közösségi tér megnyitóját is ekkor tartottuk. A közösségi tér létrehozásával tanulóinknak újabb lehetőségük nyílt a sportolásra, hiszen, több fejtörő játékon kívül, két asztalitenisz asztalt is használatba vehetnek szeptembertől.

Szeptember 29-én részt vettünk a Polgárdi Eszterlánc Napköziotthonos Óvoda által szervezett Mihály napi vásáron, 30-án pedig megrendeztük az Őszi körzeti futóversenyt, amelyre szeretettel vártuk a környékbeli iskolák versenyzőit.

 

Alsós osztályaink Király Lászlóné és Rácz Katalin kolléganőink szervezésében szeptember végén sor- és váltóversenyt tartottak. A versenyzők nagy lelkesedéssel, becsületesen, sportszerűen küzdöttek, köszönhetően társaik kitartó buzdításának is.

 

Októberben jártunk az Idősek Otthonában, megünnepeltük az állatok világnapját, hagyományos rajzpályázatunkat meghirdetve, illetve alkalmazkodva a technikai fejlődéshez online fotópályázatot hirdettünk. Időközben a feldíszített osztálytermek versenye is lezajlott, az első helyezést a 4. b szerezte meg. A természettudományos tantárgyak versenyei mellett a Földünkért Világnapon teszttel ellenőrizhették tudásukat diákjaink. Október 21-én fákat ültettünk, most már két gyümölcsfa is található az iskola udvarán a gyermekek nagy örömére. Az októberre tervezett családi sportnapot sajnos el kellett halasztanunk, mert az időjárás nem volt megfelelő a kinti feladatokhoz.

Novemberben tárgyalásokat folytattunk és megállapodtunk a Vertikál Zrt., a Juventas Gyermek és Ifjúsági Szervezet és a Polgárdi Horgász Egyesület vezetőivel, hogy segítik és támogatják iskolánkat az ökoiskolai program megvalósítása érdekében. November 3-án Futsal bajnokságot tartottunk, 6-án pedig zöldítő nap keretében díszítettük az iskola folyosóit. November 23-án a fenntarthatósággal kapcsolatos szövegértés és helyesírási versenyen mérethették meg magukat a gyermekek, ezt megelőzően pedig a szülőket vártuk nyílt óráinkra. Ezeken az órákon be tudtuk mutatni a szülőknek, hogy milyen módon tudjuk belecsempészni nem öko-témájú óráinkba is a fenntarthatósággal, a környezetvédelemmel kapcsolatos gondolatokat.

Decemberben tanulóink – részben újrafelhasznált – anyagokból téli motívumokkal ékesített képkereteket és ötletes díszdobozokat készítettek az adventi kézműves foglalkozáson a szünet előtti utolsó tanítási napján. Munkájukat Váginé Pintér Erzsébet tanárnő segítette. Szintén decemberben rendeztünk karácsonyi vetélkedőt a családok számára. December 6-án a helyi Mikulás napi futóversenyen több tanuló és pedagógus képviselte iskolánkat. Karácsony előtt a Polgárdi Eszterlánc Napköziotthonos Óvoda kis óvodásait is fogadtuk, amíg az Idősek Otthonában mi tettünk látogatást. December 7-én zöldítő nap keretében díszítettük fel az osztályok karácsonyfáit és a termeket, illetve hagyományos karácsonyi vásárunkat is megtartottuk. A Szülői Munkaközösség az idei tanévben is eltérbe helyezte a kérésünket, hogy a vásár portékák egy részéhez  újrahasznosított anyagokat is használjanak fel.

 

A decembert tanári-diák meccsekkel és jó hangulatú karácsonyi énekléssel zártuk.

A januári filmklubban tanulóink a klímaváltozásról nézhettek meg rövid filmeket, majd tanáraikkal közösen dolgozták fel élményeiket és gondolataikat. Január 18-án Rácz Katalin és Palkovics István testnevelő kollégák vezényletével sportversenyeket tartottunk, a diákok osztálybajnokságon küzdhettek meg egymással. 29-én pedig elindult idei Sulitanoda sorozatunk. A Sulitanodák foglalkozásain gyakorta foglalkozunk fenntarthatósági témákkal, növény- és állatvilággal és tanítóink figyelnek rá, hogy újrafelhasznált anyagokat használjanak a kreatív alkotásokhoz is, így történt ez idén is.

A februári hónapban a zöldítő napon nem használtuk a fénymásoló készüléket és a nyomtatást is felfüggesztettük, illetve a folyosók tavaszi dekorációt kaptak. A hosszú tél után a diákok alig várták a farsangot, amely igen színes és bámulatos volt idén. A gyermekek igyekeztek hulladék anyagokból jelmezeket kreálni, amelyek közül néhány igen jól sikerült.

A magyar nyelv és irodalom hete idén februárban került megrendezésre, idén az egészség volt a téma. Digitális szövegértés, szépkiejtési verseny és szövegértési verseny közül választhattak a versenyző kedvű diákok. A hónap közepén ismét Sulitanodát tartottunk. A februári szülői értekezleten tájékoztattuk a szülőket az addig elért eredményekről és a további tervekről.

  1. március 5-én Ökonapot szerveztünk. Sportversenyek, akadályverseny, környezetvédelmi totó, puzzle, keresztrejtvények, ügyességi játékok és számos más program várta tanulóinkat. A Fúzió Egyesület környezetvédelmi előadást tartott diákjainknak, illetve Öko-társasjátékot ajándékozott iskolánknak, a Vertikál Zrt. pedig Öko-játszóházat biztosított. A gyerekek nagyon élvezték a játékokat és sokat tanultak ezen a napon a szelektív hulladékgyűjtésről és a környezettudatos gondolkodásról. Március elején több osztályunk tett kirándulást Polgárdi környékén felfedezve a helyi értékeket és a környéket.

 

 

  1. március 17-én iskolánkból három tanuló vett részt a Víz Világnapja alkalmából rendezett területi természetismereti versenyen, amelyet a Felsővárosi Általános Iskolában rendeztek. Tanulóink: Molnár Hajnalka, Ladi Botond és Király Balázs a szoros versenyben a hatodik helyen végeztek. A víz világnapja alkalmából egyrészt rajzpályázatot hirdettünk, másrészt iskolánk első osztályos tanulói napközis foglalkozás keretében ünnepelték ezt a jeles napot. A harminchat diák hat csoportban dolgozott, rejtvényt oldottak és festettek. A közösen megfestett vízbe azután „tenyérhalak” kerültek. Nagyon aktívan és ügyesen dolgoztak a gyerekek, jó hangulatú délután volt. A foglalkozáson a gyermekek munkáját Csepregi Csilla és Csaba Beáta tanítók segítették.

 

A márciusi hónapban házi bajnokságokon döntöttük el, hogy az áprilisi Atlétikai körzeti és megyei bajnokságokon mely tanulóink vegyenek részt. A hónap végén ismét Sulitanodát tartottunk az óvodásoknak.

Áprilisban rendeztük meg a Széchenyi-hét elnevezésű programsorozatunkat, amely idén is nagy sikert aratott a gyerekek és a szülők körében. A XVII. Széchenyi-hét első napján a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia vezetője Farnas István Géza látogatott el intézményünkbe, hogy nyolcadik osztályos diákjainknak prevenciós előadást tartson. Az interaktív előadáson több témát is érintettek, az egyik legfontosabb a kábítószer-probléma iránti érzékenység kialakítása volt. A héten számos egyéb program is szerepelt: családi vetélkedőt rendeztünk, szépítettük az iskolát, rendbe tettük a környékét, tanultunk névadónkról: Széchenyi Istvánról, mobil planetáriumot állítottunk fel, illetve Körzeti labdarúgó bajnokságot és sok vetélkedőt szerveztünk. A Szülői Munkaközösség, együttműködő partnereink és az iskola támogatói anyagi és személyi segítséget is biztosítottak a tevékenységek megvalósításához.

„Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” – a mozgalom egyik jelmondatát szem előtt tartva, április 22-én ünnepeltük a Föld napját. Alsós osztályaink üres műanyag palackokból fűfejeket készítettek osztályfőnökeikkel, felső évfolyamosaink pedig csapatversenyen vehettek részt. Április végén rendeztük meg az Atlétikai körzeti és megyei bajnokságot, ahová a környékbeli iskolák tanulóit is vártuk.

A május a kirándulások hónapja volt, a madarak és fák napján több osztály tett látogatást a közeli erdőbe, illetve a helyi horgásztóhoz, május 27-én pedig egységesen minden osztály kirándulni ment. Május 11-ére a papír és az elektromos hulladék gyűjtését hirdettük meg. Májusban a szülők számára is szerveztünk programokat: nyílt órákon kaphattak betekintést az iskolában folyó munkáról és szülői fórumon beszámoltunk az iskola eredményeiről, az ökoiskolai fejleményeket is beleértve.

Szintén májusban csatlakoztunk a Happy-hét elnevezésű programhoz, amely a vízfogyasztást népszerűsíti. Ezen a napon mindenki kék színű pólóban jött iskolába és délután játékos feladatokon keresztül próbáltuk ösztönözni a gyermekeket az egészséges folyadékfogyasztási szokások kialakítására. Júniusban Környezetvédelmi világnapot ünnepeltünk és tanár-diák meccsekkel zártuk a tanévet.

A tanév során a Diákönkormányzat minden hónapban játékdélutánokat szervezett, amelyen sok gyermek örömmel vett részt. Nemcsak a tanórákon igyekeztünk koncentrálni a környezettudatos gondolkodás kialakítására és az egészségfejlesztésre, hanem a játékok során is.

Természetesen sokat tanultunk az elmúlt évből, számos területen még fejlődnünk kell, de jó irányba haladunk.

Polgárdi, 2016. június 15.

Bakosné Héja Anett

Ökoiskola koordinátor

A közalkalmazotti közösség a beszámolót egyhangú szavazással 2016. június 27-én fogadta el.